alter-nativa

Diskutujme: jaký je Váš názor na uvedené charakteristiky?

K textu PhDr.Neužila z 18.12.2015

Koba 19.12.2015
Vážený pane doktore,

jen stručně:

Citace:
"Já vycházím z překladu docenta Formánka..."
Podle mne překlad doc.Formánka pravděpodobně zapříčinil Váš omyl ve věci požadavku na stejné organické složení kapitálu ve všech odvětvích, překlad této důležité pasáže je u doc.Formánka poněkud zmatený.

Citace:
"Žádné hvězdičky, které by označovaly nějaké „fantomy“ či „přízraky“ se ve Formánkově překladu neobjevují a Bortkiewicz se o nich také ani jediným slovem nezmiňuje."
Hvězdička označuje operátor násobení, myslel jsem, že je to jasné. Na počítačích se k tomuto účelu tento symbol běžně používá, proto je také hvězdička umístěna u numerické klávesnice vedle ostatních operátorů. Váš způsob psaní výrazů (např.c3x) je nejednoznačný, že se jedná o součin dvou operandů je dešifrovatelné jen na základě znalosti kontextu. Zápis (c3*x) naproti tomu jednoznačný je.

Citace:
"Cenovým protipólem (protějškem) těchto hodnotových rovnic má dle Bortkiewicze být soustava rovnic v podobě: [(1 + p)(c1x + v1y) = x(c1 + c2 + c3)]; [(1 + p)(c2x + v2y) = y(v1 + v2 + v3)]; [(1 + p)(c3x + v3y) = z(s1 + s2 + s3)], kdy (p) je míra zisku stejná pro všechna odvětví. ..."
Ano, to souhlasí.

Citace:
"... Levé strany cenových rovnic nabývají po roznásobení tvaru: (c1x + v1y + s1z); (c2x + v2y + s2z); (c3x + v3y + s3z), jelikož [p = s1z/(c1x + v1y) = s2z/(c2x + v2y) = s3z/ (c3x + v3y) = Sz/(Cx + Vy)]."
A tohle je už Váš omyl či nepochopení. Na to, že, podle Vás má platit rovnice (p = s1z/(c1x + v1y)) jste přišel jak ? On někde prof.Bortkiewicz snad něco takového píše ?
Pochopitelně, že ne. Takže: Koeficient (z) je průměrný poměr mezi cenami a hodnotami produkce odvětví III a získáte ho tak, že vydělíte celkovou produkci odvětví III, vyčíslenou v cenách, celkovou hodnotou produkce odvětví III (s1+s2+s3).
Z toho je jasné, že výraz (s1*z) se obecně nerovná výrazu (p*(c1*x+v1*y)). Zatímco první výraz je celkové množství nadhodnoty z odvětví I, přepočtené na ceny, druhý výraz je celkový zisk odvětví I v cenách (marxisticky řečeno masa zisku v odvětví I). První výraz se druhéme nerovná proto, že nadhodnoty se dle teorie mají přerozdělovat tak, aby každý kapitalista získal všeobecnou míru zisku. Násobení nadhodnoty (s1) koeficientem (z) má za výsledek pouze její přepočet na cenový ekvivalent, nikoli nějaké její přerozdělování !!!

Citace:
"...pan Koba vynalezl též i veskrze zvláštní nauku matematickou..."
Nic jsem nevynalezl, pouze Vy se mýlíte nebo postup prof.Bortkiewicze nechápete. Znova Vám doporučuji, abyste si své výpočty nechal prověřit u někoho, komu více důvěřujete. Jestli se nemýlím, zde občas publikující pan ing.Smrkovský je dobrý známý pana PhDr.Hellera. Pokud by byl měl čas a ochotu, jistě by si, coby technicky vzdělaný člověk, s těmi několika rovničkami hravě poradil.

Citace:
"...Lenin touto definicí údajně vytvořil „kult svaté hmoty“."
Nic takového jsem nenapsal, to už jste si tam přidal Vy. Já jsem pouze poukázal na určité nedostatky Leninovy definice a na úskalí při nakládání s obecnými kategoriemi typu "hmota".

****

I já přeji Vám, panu PhDr.Hellerovi a případným čtenářům příjemné svátky a hodně zdraví a spokojenosti do roku 2016.