alter-nativa

Diskusní téma: Josef Heller-O dědictví vskutku neblahém - dědictví stalinismu

Stalinismus jako ideologie řídícího aparátu deformující marxismus

Josef Heller 10.10.2016
No výborně pane (soudruhu?)Romane - konečně někdo, kdo souvisle diskutuje. Tak do toho.
Názvem nestalinský marxismus opravdu chci zdůraznit, že marxismus a stalinismus nejsou totéž - znovu opakuji:marxismus - nejen u klasiků - je ideologií dělnické třídy, stalinismus je ideologií řídícího aparátu protosocialismu, původně spojenecké třídy dělnictva, která ovšem velmi brzy po revoluci nastolila svou diktaturu nad socialistickou společností - nejen nad pozůstatky buržoasie, ale i nad ryze protosocialistickými třídami -dělnickou třídou, družstevním rolnictvem i dalšími přechodnými skupinami. Rozdíly v postavení aparátu (nejen politického, především ekonomického!!!!) se promítají jednak v ideologických rozdílech od marxismu, jednak v praxi rozcházející se i s těmi prvky marxismu, které aparát formálně uznával. Rozhodně není pravda, že marxismus je teorie (klasikové leccos tušili i o protosocialismu, zvlkáště Lenin ořed smrtí a stalinismus praxe, pravda ovšem je, že znakem stalinismu je i nechuť k vědecké marxistické teorii, to jsem moc dobře poznal a kupodivu to přetrvalo i v KSČM. Stalinismus je spíše jednoduchou soustavou dogmat, ale Stalin byl výborný propagandista, který tuto plochou dogmatiku dokázal zprostředkovat a vždycky si ji ohnul, jak potřeboval.
Pokud chcete konkrétní argumentaci o metodologických rozdílech - tak naznačuji heslovitě: nedůslednost v materialismu, nedialektičnost, přecenění nadstavbových faktorů, zejména politiky,příliš formálně právní, neekonomické pojetí vlastnictví i tříd, nahrazování práce s výrobními vztahy zjednodušenou kombinací procesů výrobně silových a politických,neschopnost aplikovat Marxovu metodu ekonomické analýzy pomocí teorie pracovní hodnoty na protosocialistickou společnost, vidět v ní skutečné,vlastnicky podmíněné třídy, velmi dlouho Stalinovi následníci odmítali existenci tříd za socialismu (Stalin určité schema měl - DT,DR a inteligence),existenci rozporů za socialismu, atd. Neostalinci dnes svůj nemarxismus dokazují odmítáním systémových ekonomicky podmíněných vad protosocialismu a přeceňováním nadstavbových faktorů - špioni, zrádci, amorálnost,kádrová politika, špatná ideologie -což sice bylo, ale nikoli prvotní a určující. Hlavní znak stalinismu vyjadřující jeho zajetí v zájmu řídícího aparátu a dnes brzdící vývoj komunistickho hnutí je jeho akcent státního vlastnictví, jeho neschopnost pochopit, že právě na nedoistatečnou společenskost tohoto vlastnictví protosocialismus dojel a proto se k němu nelze vracet jako k hlavnímu strategickíému cíli, v něm totiž občan mmimo řídící aparát neziskává plnou kontrolu nad vlastnictvím i pocit hospodáře a tím zájem na systému.Proto akcentujeme samosprávu, ale dotaženou až do centra, ne jako u Šika. Tohle všechno si můžete přečíst podrobně v naší knize, jejíž ne zcela korigovaný elektronický exemplář Vám mohu zaslat, jestliže mi pošlete Vaši adresu na soukromý mail heller47@seznam.cz. Leccos je i v různých článcích na tomto webu. Jestli nechcete diskutovat veřejně, můžeme diskutovat i formou mailů.
Od trockismu se liším tím, že trockismus dokázal poochopit rámcově existenci třídy řídícího aparátu, ale odvozoval ji jen z politiky a přidal k tomu spoustu blbostí.
Nejsem teoretik od stolu, život mne vláčel leckde a leckdo mne obohatil.Totéž kolega Neužil.
V čem bych Vám jedině mohl přiznat jistou objektivní oprávněnost hájit Stalina a jeho režim, je to, zda v konkrétnícn podmínkách Ruska a v dané historické situaci nebyl byť i nedokonalý stalinský protosocialismus jedině možným řešením.I tak si ale myslím, ale to není můlj hlavní zájem, že k nedokonalosti protosocialismu a nekulturnosti aparátu přidal nadbytečnou krutost a příliš mnoho obětí.

Západ to přirozeně ještě zveličuje.
2.světovou váílku nevyhrál Stalin, ale sovětský lid, jehož zájmy byly oihrožýeny smrtelně.Stalinova úloha je rozhodně nezanedbatelná, ale tzky rozporná -. čistyx v armádě, zbytečná krutoist vůči těm, kdi upadli do zajetí, znechucení řady lidí režie, zejména z některých národů,
Jinak -. nevím, zda jste postřehl, že pracuji s pojmem protosocialismus, který vidím jako jednu z možných (v r.1917 jedinou možnou) alternativu nekapitaklistického vývoje - jakýsi orototyp socialismu, který oecčeho dosáhl, ale dlouhodiobě se neoisvědčil, nebyl udržitelný. Nebyla to poušť a zločiny, aparát nebyl vykořisťovatelská třída.ale nakonec dal přednost svým záijmům a přeměnil se v buržoasii.
Dnešní ruský zájem o stalina je pochopitelný - stalinistické dědictví se hodí k ovládání mas i ruské buržoasii a k ní se koinec konců přimykajícím poozůlstatkům bývalé vládnoucí tídy /Zjuganov a spol.). Západní spalničky se ořeměnily v smrtelnou stalinskou rakovinu.Ideoivě se vytváří jednoita bývalých i současných vládců na bazi těch nejreakčnějších forem ideologie - klerikalismus, nacionalismus, euroasijství. Dnešní Rusko je stejně imperialistický a nebezpečný stát jako USA,Čína,EU,islamismus atd.) Dnes je nejaktuálnější mLeninovo heslo z doby porvní světové války - Proletáři celého světa - přeměňte nespravedlivou imperialistickou válku ve správedlivou válku občanskou, vyři%ďte si to kjaždý se svou buržoasií, ale v jednotě a solidaritě (dnes by to nemuselo být válkou,vlastně to nesmí být válkou, jinak svět skončí). Omluvte chyby, zlobí mne počítač a tzv. spánková apnoe, proto jsem se opozdil s odpovědí.