Matriarchát
Eva Hájková 21.11.2014Ani ne tak kontraverzní, i když..............
Josef Heller 17.11.2014Jen předešlu, že i pro mne bylo od dětství výročí VŘSR samozřejmým každoročním svátkem, jako pro křesťanské dítě Velikonoce a kupodivu mi to vydrželo i po hlubším poznání stínů protosocialismu. A asi na rozdíl od Tebe zaujmu ortodoxnější stanovisko k tomuto výročí - myslím, že jsi to přehnal s tvrdým odsudkem celé té dějinné varianty a jejích tvůrců - a pak všechno příliš posouváš do nadstavby, vědomí,poznání - ale vždyť přece víš, poznání i ideologie nemůže až tak předběhnout bytí. A když se o to pokouší, tak jeho autory považují za blázny - jako třeba nás dva. Klasikové i potom bolševici nemohli vědět, že nemají jinou čšanci než budovat to, co je možné - totiž státní socialismus s vládnoucí třídou - v tomhle jsou dějiny k nám lidem milosrdné - plníme dějinný úkol - třeba zbourat feudalismus -a nemáme ani tušení, co z toho vlastně vznikne - když to někdy nějaká skuina či hnutí přežene a chce jít dál, dopadne jak adamiti a spíše uškodí - proto Lenin vystoupil proti Kronštadtu - i když taky už asi něco tušil. Takže zkrotil bych na Tvém místě ty charakteristiky - po VŘSR nešlo o skutečně buržoasní stát atd. - ale o něco mezi. Lenin ostatně něco podobného očekával- viz Stát a revoluce - buržoasní právo bez buržoasie. Ale tím nijak neobhajuji tu vládnoucí třídu, která k systému patřila a jejíž příslušníci nejspíše věřili, že dělají skutečný socialismus v souladu s klasiky. akhle prostě dějiny chodí a lidské vědomí je ošidné a poznání omezené. Proto mne vcelku moc netáhne hrabat se v tom, jak kdo viděl svoji životní realitu - aler zajímá mne a tebe přece taky - co jim dovolovala a k čemu je nutila ekonomika, forma vlastnictví apod. - a tady jsi se o ničem z toho nezmínil vlastně lidi známkuješ podle stavu vědomí a vytýkáš jim, že nepředběhli svoji dobu a děláš je až příliš autory svého dramatu, když byli většinou jen herci unášení rolí - i ten Gottwald a Stalin. Můžeš mmi vytknout, že já se taky vztekám na lidskou blbost - ale já se nevztekám na diobové omyly minulých generací, ale na své siučashníky, kteří by už mohli být dál Ale samozřejmě - i to je blbost, kdyby mohli být dál, tak by byli, urychlovat nelze.
Re: Ani ne tak kontraverzní, i když..............
Jindřich Fajt 18.11.2014Re: Re: Ani ne tak kontraverzní, i když..............
Josef Heller 21.11.2014Dílčí argumenty:
Státní vlastnictví podle mne nevymyslel Stalin, ta myšlenka byla přítomna i u německých a rakouských soc.dem. a po skončení občanské války to bylo to jediné,co se tehdy dalo. NEP nebyl strategický cíl ale dočasná výpomoc povolením prvků kapitalismu, nemohl trvat dlouho protože by systém rozložil a přeměnil elity na kapitalistické, jako v Číně, takže řídící aparát, který se musel zformovat měl před sebou jedinou reálnou cestu a to centralizované státní vlastnictví – jiná v té době vzniknout nemohla. Proto Lenin odmítl vábničku dělnické opozice a Kronštadtu a dál už běžel samopohyb zájmů řídícího aparátu, jehož porodníkem byl Stalin. Až VTR vytvořila reálnou možnost změny. Odtud už můžeš nadávat za blbost vědců i vůdců.
Vidíš – i Tvoje poznání přišlo až v r.1987 – natož pak těch, koho zajala ideologie vládnoucí třídy.
KSČM nemůže toto poznání přijmout, protože je přece jen stranou bývalého řídícího aparátu, dnes už i maloburžoasie, a přijmout tyto závěry důsledně by znamenalo rozkol.
Poslat je do výroby by ničemu nepomohlo – dělníci klasického typu toho ze své úrovně a při manipulaci nemohli poznat moc – podle Lenina tohle mohou jen teoretikové spojení s dělnickou třídou.
Poznat výrobní vztahy – to znamená se dotknout minulé ideologie a hlav jí ovlivněných bývalých , dnes členů KSČM.
Tvoje strašení feudalismem je nesmysl. To jen, kdyby byly rozbity současné struktury např. válkou či ekologickou katastrofou. Výroba nejde k roztříštěnosti a naturální směně, ale k zespolečenštění,dělba práce je prolamována, trh je globální a proniká všude a k práci nemůže motivovat bič, ale jen spoluvlastnictví. Pozice manažera se hroutí pod náporem samosprávy tvůrčích pracovníků (jako tendence, ještě na začátku) atd. Zločinem můžeš nazvat jen vykořistˇující vlastnictví atd. Manažeři, jak se zdá, přebírají mechanismy z protosocialismus – přestává je zajímat zisk vlastníků, ale vedou to všechno „jako“ aby na tom něco trhli, Jejich zkrocení s prolamováním dělby práce a rozvojem tvůrčí práce vědeckého typu a samosprávného vlastnictví nebude problém.
Re: Re: Re: Ani ne tak kontraverzní, i když..............
Jindřich Fajt 25.11.2014A teď nyní k Tvé hlavní výtce: že podceňuji připoutanost tehdejší moci a myšlení k tehdejšímu stavu, podobě a úrovni výroby. Nepodceňuji ji: naopak jsem přesvědčen, že její úroveň dávala možnost k rozvoji socialismu jiným směrem, než jakým se ho snažily strhnout na svou stranu dvě mocenské skupiny ve vedení státu: revizionisté a neostalinisté. Obětí jejich mocenského zápasu se staly (tak jako kdykoliv v dějinách) dělníci, pod vlivem propagandy kritici i schvalovatelé. Prostě znovu tvrdím: úroveň vědomí zůstalo za úrovní výroby, takže je jen zákonité, že se stále vracíme zpět a že KSČ nikdy nemohla sehrát avantgardní úlohu a za událostmi jen kulhala. Rakety a počítače s fantastickými technickými vlastnostmi dokážeme, neznalostí Lenina a leninových metod myšlení, stejně tak navyklými bariérami myšlení (redukovaného jen do technické logiky) a neschopností aplikace jeho myšlení a přístupů do současnosti po právu setrváváme na úrovni nesvéprávných a manipulovatelných tvorů. Na prvním místě by si měla KSČM uvědomit, že skončila nejen éra jediné strany (která byla po zásluze smetena, když nedospěla k samosprávnému společenskému režimu zevnitř), ale i éra klasických politických stran a že než dojde k destrukci současného systému buržoazní demokracie a zavládne chaos a krev, je nutno společnost a po právu odumírající státnost (to Lenin předpověděl také) "sametově" (tak jako v Listopadu 1989) převést do takového občanského systému, který by se přizpůsobil současnému vysokému úrovni techniky, digitalizace, výroby, a to i za cenu toho, že by KSČM sice ztratila řadu politických privilegií, ale autoritou své pokrokovosti si zase získala respekt celé společnosti. Jistěže i s využitím Zemanových cest na Východ, neboť už Lenin spatřoval ve Východu a jeho lidnatosti oblast, která zachrání budoucnost socialismu a učiní jeho vítězství nad kapitalismem reálným, ne-li (při předhonění jeho produktivity) konečným.
Re: Re: Re: Re: Ani ne tak kontraverzní, i když..............
Josefvb Heller 27.11.20141) mně se nelíbí užívání termínu buržoasní či poloburžoasní o protosocialismu. To "poloburžoasní" je sicelepščí jež úplné ztotožněí w buržoasností, ale není tio dobré - navozuje to představu jakési směsice, kde vedle sebe existuje jako úplné buržoasní, tak neburžoasní - a tak tomu není, nanejvýše v přechodném období. Ještě lepší bylo to Leninovo "buržoadní stát a právo bez buržoasie", ale přece jen ten systém neměl tak prozkoumaný jako my dnes, takže ta nová terminologie je ještě lepší. Protosocialismus nebyl směsicí, ale chemickou syntézou obojího - zcela samostatnou entitou a to platí i o řídícím aparátu jako třídě nového, netradičníhoi typu - ano i umírající - ale vlastně to spíšebyla třída v komatu - ani život, ani smrt.
2) Myslím, že jsi příliš zlý na ubohé krojště+dtské povstalce, myslím, že vědomě nechtěli odbourat socialismus, jen nebyli s to zvažovat, že s jasným nepřítelem nelze uzavírat kompromis a nedocenili, jak moc mu pomáhají. Zdá se mi, že uvažovali podobně jako poozději veŠpanělsku trockisti,když povstávali proti prvkům stalinismu a nahrávali tak fašistům, pod heslem - nemá cenu vyhrát bitvu a prohrát válku (tedy vyhrát ve válce s fašisty, ale prohrát rozvoj socialismu)
3) Nemohu v žádném případě ořijmout, že protosocialismus byl jen nevyužití možností, které objektivně byly - tefy vlastně subjektivním selháním- uvědom si realitu- jak bys chtěl dokonce v 60 letech realizovat masově samosprávu za stavu, kdy byly velké reálné rozdíly mezi vybaveností fyzických pracovníků a duševních pracovníků,řídících a neřídících, dokonce průmyslových a zemědělských? Bylo by to možné jen v omezeném měřítku - takže by se nejspíše jenom posílila role nižší řídící inteligence, ale ten vršek by se reaoizovat nemohl, nesladěnost by trvala - na tom krachoval i jugoslávský model a v těchto podmínkách mohlo být i vědecké poznání a prognózování, vždyť i ti nejradikálnější osmašedesátníci správně neviděli cestu z krize - to nebylo zrádcovství, buržoasní recepty brali jen proto,že jiné nebyly. Dělnická třída industriálného typu nebxyla s to sehrát roli avantgardní třídy, její stranas se stasls stranou řídícího aparátu a proto mohla sice vládnout ale, ale ne iniciovat samsprávu a KS.ČM je pořád SOCIÁLNĚ JEN JEJÍM POKRAČOVÁNÍM. tVŮJ SKEPTICISMUS VŮČI NÍ SDÍLÍM. jEN NEMÁM JINÝ OPĚRNÝ BOd